История на Павел Баня и околностите ѝ
До Освобождението на България от османско владичество Павел Баня като селище не е съществувала, но земите около днешния град са били използвани за лечение още от дълбока древност. Археологическите разкопки в района на горещите минерални извори са разкрили останки от:
- Античен град
- Римски бани и балнеоложки съоръжения
- Голяма християнска базилика
- Други древни сгради
Тези находки свидетелстват, че местността е била известен лечебен център още в Античността. До днес са запазени много исторически и археологически паметници, включително:
- Тракийски храмове и гробници
- Останки от римски и византийски пътища
Севтополис – древна тракийска столица
На 10 км източно от Павел Баня, по левия бряг на река Тунджа, великият тракийски цар Севт III е построил столицата Севтополис – център на Одриското царство. Днес древният град се намира на дъното на язовир „Копринка“.
Археологически паметници в региона
Около минералните извори са разположени десетки селищни могили, някои от които:
- В чертите на днешния град (включително в местността „Герена“, където се намира балнеолечебният комплекс)
- В околностите:
- Град Шипка (Гробницата на Севт III – „Голямата косматка“, „Оструша“)
- Село Габарево („Попова могила“, „Габаревска могила“)
- Село Тъжа (много селищни останки и некрополи, включително „Чоева могила“ близо до ВЕЦ)
- Село Виден (останки от тракийско селище)
Тези археологически обекти доказват, че преди хилядолетия районът е бил важен център на тракийската материална и духовна култура.
Създаване на Павел Баня
Павел Баня възниква като селище непосредствено след Освобождението. През 1877 г., по време на Освободителната война, жителите на село Турия, научавайки, че Калофер гори от башибозуци, избягват през Шипка. Това става известно като „Бегът през Балкана“. Башибозуците опожаряват всички села по долината на Тунджа, включително и Турия.
На 3 март 1878 г. турийците се завръщат, но откриват само пепелища. Те се заселват в изоставеното турско село Лъджакьой, разположено непосредствено до топлите минерални извори. Новото селище е кръстено в чест на:
- Свети Павел
- Княз Павел – син на руския цар Освободител Александър II
Последни коментари